Tuja ogrodowa

Tuja ogrodowa (łac. thuja), zwana również żywotnikiem, należy do rodziny cyprysowatych. Gałęzie tego ozdobnego drzewka są zazwyczaj położone w jednej płaszczyźnie, a igły początkowo szpilkowate nabierają z czasem w łuskowatego kształtu. Tuje rodzą zazwyczaj jajowate szyszki, które dojrzewają w ciągu jednego roku. W zależności od odmiany osiągają średnia długość 1-2 cm. Drewno tui jest jasne i miękkie, a jednocześnie odporne na próchnicę.

Sadzenie i pielęgnacja żywotników nie jest zbyt wymagająca. Co do zasady sprzyjają im miejsca słoneczne i osłonięte od wiatru oraz gleby kwaśne, żyzne i przepuszczalne. Tuje trzeba obficie podlewać, zwłaszcza w pierwszym roku od zasadzenia, ale rzadko, bo średnio raz w tygodniu. Należy pamiętać, by nie polewać wodą gałązek drzewka, ponieważ może to przyczynić się do jego choroby. Jeżeli chodzi o nawożenie żywotników, to warto pamiętać, że nawozy na wiosnę mogą mieć w składzie azot, natomiast te na zimę powinny być bardziej bogate w fosfor i potas. Tuje są co prawda mrozoodporne, jednak młode drzewka warto w pierwszym roku okryć włókniną. 

 

Tuja szmaragd

Jedną z najpopularniejszych odmian żywotników jest tuja szmaragd, która swoją nazwę wzięła od soczystej zielonej barwy igieł. Pędy rośliny od początkowego rdzawo-rudego koloru przechodzą stopniowo w brąz. Z racji, że żywotnik ten należy do roślin zimozielonych, wysokie walory wizualno-estetyczne zachowuje również w okresie zimowym. Tuja szmaragd rodzi również malutkie szyszki i charakteryzuje się zwartym regularnym pokrojem. Może osiągnąć nawet 3 m wysokości, zachowując przy tym stosunkowo niewielką średnicę, bo do 1 m w dolnej części.