You are currently viewing Co wybrać na żywopłot?

Co wybrać na żywopłot?

Większości osób zależy na tym, aby skutecznie odgrodzić się od sąsiada i uniknąć wścibskich spojrzeń z zewnątrz. Co prawda zwykły płot może spełnić to zadanie, lecz nie zawsze wygląda estetycznie i nie komponuje się z roślinnością w ogrodzie. Dobrym rozwiązanie będzie posadzenie żywopłotu, który idealnie pasuje do każdego podwórka i przy tym wygląda o wiele lepiej. Przed podjęciem decyzji należy wybrać rośliny, z jakiego żywopłot ma być zrobiony.

Jakie rośliny będą idealne na żywopłot?

Co wziąć pod uwagę wybierając roślinę na żwyopłot? Podjęcie decyzji nie jest łatwe. Należy wziąć pod uwagę fakt, czy zielona ściana ma być liściasta, czy może gęsta. Niektóre krzewy mogą przetrwać zimę, a niektóre są bardziej wymagające. Najbardziej popularną rośliną na żywopłot jest ligstur. Często spotykany w przestrzeniach miejskich. Jest ciemnozielony, gęsty i bardzo szybko rośnie. Bukszpan z kolei jest uważany za najbardziej elegancką roślinę. Ma bardzo ładne, ciemne liście i niezwykle łatwo się go formuje, dzięki czemu można mu nadawać przeróżne kształty. 

W nowoczesnych ogrodach i parkach miejskich można dostrzec grab. Można z niego uformować wysokie i gęste ściany, a jego dodatkowym atutem jest to, że liście opadają dopiero na wiosnę. Z kolei z roślin iglastych, najbardziej popularna jest tuja. W zależności od odmiany może przybierać różne kolory. Od jasnozielonej, seledynowej, nawet po żółtą. Niektóre gatunki tui nie zmieniają barwy nawet zimą. Wybór właściwej rośliny żywopłotowej zależy od gustów i upodobań, jednak należy wziąć pod uwagę to, czy zależy nam na tym, aby zielona ściana osłaniała nas zimą. Należy także pamiętać o cyklicznym przycinaniu oraz właściwej pielęgnacji krzewów. W razie wątpliwości zawsze można skontaktować się z profesjonalistami, którzy pomogą przy wyborze najlepszej rośliny.