You are currently viewing Gdzie sprawdzą się krzewy ozdobne?

Gdzie sprawdzą się krzewy ozdobne?

Drzewka i krzewy ozdobne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród szerokiego grona klientów. Trend ten nasila się szczególnie wiosną, kiedy to wiele osób planuje posadzić nowe rośliny na okres letni w swoim ogrodzie. Tuje, byliny, a także inne krzewy ozdobne znajdują szerokie zastosowanie zarówno na przydomowych działkach, jak i przestrzeniach miejskich. Chcecie dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do dalszej lektury.

Ozdoba przydomowego ogrodu

Krzewy ozdobne najczęściej kupowane są przez właścicieli przydomowych ogrodów, którzy chcą, aby ich wymarzona przestrzeń cieszyła oko i dawała możliwość relaksu po ciężkim dniu. Drzewka ozdobne w połączeniu z bylinami i sadzonkami kwiatów doskonale spełnią to zadanie. Można posadzić je w dowolnym układzie i stworzyć swoją wymarzoną i unikatową kompozycję. Do najczęściej wybieranych krzewów ozdobnych zaliczymy:

  • krzewy kwitnące – to najpopularniejsza grupa kwitnąca na wiosnę i lato, w której znajdziemy m.in. tawułę, forsycję, różaneczniki, azalie oraz róże, jaśminowce czy hortensje;
  • krzewy zimozielone – to te rośliny, które nawet zimą doskonale się prezentują. Zaliczymy do nich krzewy liściaste jak bukszpan, ale również ulubione iglaki typu cisy i jałowce;
  • krzewy o owocach ozdobnych – które zachwycają różnobarwnymi kolorami. Doskonałym przykładem może być ognik i pięknotki;
  • krzewy cięte – one z kolei doskonale się formują i lubią skracanie pędów, można dzięki nim nadać wyjątkowy wygląd domowej altance. W tej grupie są bukszpany, żywotniki i berberysy.

Osłona przed sąsiadami

Oprócz funkcji ozdobnej krzewy doskonale sprawdzą się także jak ogrodzenie posesji. Nie zawsze potrzebny jest gruby mur czy mało efektowna siatka. Obecnie coraz więcej klientów decyduje się obsadzić swoją działkę pięknymi tujami, które doskonale wyglądają i pozwalają zapewnić sobie nieco prywatności. Od lat popularnym wyborem jest także żywopłot, jednak zdecydowanie to rozwiązanie wymaga większego zaangażowania, gdyż należy pamiętać o jego regularnym przycinaniu, aby zawsze wyglądał estetycznie i elegancko. Jakie odmiany krzewów ozdobnych mogą posłużyć jako żywopłot? Są to na pewno:

  • Ligustr pospolit;
  • Buk;
  • Bukszpan wieczniezielony;
  • Grab;
  • Cyprysik;
  • Jałowiec.

Wielu klientów decyduje się również na krzewy kwitnące jak róża, krzewuszka cudowna, głóg jednoszyjkowy, czy kalina.

Miejskie tereny zielone

Oprócz przestrzeni prywatnych drzewka i  krzewy ozdobne sprawdzą się również na terenach miejskich. Coraz częściej ludziom brakuje zielonych skwerów między wysoką zabudową osiedli. Nic zatem dziwnego, że władze miast starają się dbać o to, aby wygospodarować mieszkańcom park, czy choćby niewielki teren zielony. Nic nie sprawdza się w takich miejscach lepiej niż piękne, kwitnące krzewy ozdobne i dostojne drzewka.