Jałowce to bardzo lubiane krzewy ogrodowe. Istnieje wiele odmian jałowca, co umożliwia tworzenie z nich pięknych i oryginalnych kompozycji. Sprawdzają się jako rośliny na nieformowane żywopłoty, wiele odmian nadaje się do uprawy w donicach i pojemnikach, odmiany karłowe sadzi się na skalniakach czy skarpach. Odmiany płożące można wykorzystać także jako rośliny okrywowe, które mogą zastępować trawnik. Jałowce są bardzo odporne na niekorzystne warunki, wytrzymałe, dobrze znoszą polskie zimy, chociaż istnieją również odmiany, które potrzebują okrycia na zimę.
Jałowce – rośliny wyjątkowo łatwe w uprawie
W sprzedaży dostępne są różne odmiany jałowca. Dobrze znoszą one suszę, upały, a także niskie, ujemne temperatury. Wykazują wyjątkową zdolność przystosowania się do niesprzyjających warunków glebowych. Chociaż mogą rosnąć właściwie wszędzie, dobrze jest zapewnić im lekkie, przepuszczalne podłoże, o umiarkowanej wilgotności, nasłonecznione, niezbyt żyzne. Ważne jest, aby jałowce rosły w słońcu, ponieważ te rozwijające się w półcieniu są mniejsze, a ich igły mają mniej żywą barwę. Jeżeli zamierzamy posadzić jałowce, wybierzmy dla nich od razu odpowiednie miejsce, gdyż rośliny te nie lubią przesadzania. Ich system korzeniowy jest płytki, chociaż bardzo rozbudowany. Rośliny te nie potrzebują nawożenia.
Przycinanie i ochrona jałowca zimą
Tylko nieliczne odmiany jałowca potrzebują ochrony przed mrozem zimą. Jednak zalegający śnieg może zdeformować krzewy. Aby temu zapobiec, dobrze jest okręcić przed zimą ich korony sznurkiem.
Jałowce właściwie nie potrzebują przycinania, chociaż dobrze je znoszą. Tylko odmiany szybko rosnące i rozkrzewiające się na boki można skorygować, przycinając zbyt rozrośnięte pędy. Po zimie, gdy temperatura jest już dodatnia, trzeba wyciąć suche i chore gałązki. Przycinanie najlepiej wykonać po deszczu, gdy w powietrzu jest dużo wilgoci.
Należy pamiętać, że jałowce pobierają energię z wierzchołków pędów, dlatego nie powinno się obcinać samych końcówek. Najlepiej jest obciąć całą gałązkę, jeżeli roślina zbyt mocno się rozkrzewi.