You are currently viewing Byliny ozdobne w ogrodzie. Czy warto i jak wybrać?

Byliny ozdobne w ogrodzie. Czy warto i jak wybrać?

Byliny ozdobne to popularna nazwa roślin wieloletnich, zimującymi w gruncie. Żyją dłużej niż dwa lata i wielokrotnie kwitną. Ze względu na sposób zimowania, byliny dzielimy na kryptofity, hemikryptofity i chamefity. Kryptofity obumierają zimą, a wiosną z organów przetrwalnikowych wyrastają młode pędy. Pąki hemikryptofitów ochraniane są w okresie zimowym przez różyczkę liściową. Natomiast chamefity zimują pod śniegiem i warstwą ściółki. Byliny ozdobne dobrze sobie radzą w trudnych warunkach atmosferycznych i są jednymi z najpopularniejszych roślin ozdobnych, stosowanych w ogrodnictwie.

Zalety sadzenia bylin ozdobnych

Byliny ozdobne są powszechnie wykorzystywane przez ogrodników i sadowników. Nic w tym dziwnego, bowiem ich uprawa przynosi wiele korzyści. Byliny bardzo łatwo przystosowują się do nowych warunków. Występują wśród nich różnorodne gatunki, które z powodzeniem można dobrać pod kątem panujących warunków przyrodniczych. Rozmnażanie bylin nie jest skomplikowane, a ich pielęgnacja nie zabiera wiele czasu. Uprawa bylin nie jest wymagająca ani pod względem czasowym ani finansowym. Łatwo jest utrzymać byliny ogrodowe w dobrej kondycji, ponieważ rośliny te wyjątkowo rzadko poddają się atakom biologicznym. Są odporne na choroby, mróz i mało żyzne podłoże. Estetyka bylin wzbogaca odbiór wizualny naszego ogrodu. Kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni, dlatego pozwalają się cieszyć swoją urodą niemal przez cały rok. Byliny ozdobne to doskonały wybór dla wszystkich, którym zależy na roślinach pięknych, uniwersalnych i wymagających niewielkich nakładów.

Jak wybrać byliny ozdobne do ogrodu?

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że istnieją gatunki bylin, które nie są mrozoodporne i charakteryzują się niewielką odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Z tego względu lepiej wybierać te gatunki, które pochodzą z podobnej strefy klimatycznej. Wcześniej należy zapoznać się z ich wymaganiami uprawowymi. Rodzaj byliny należy dostosować do stanowiska i podłoża. Przykładowo – astry, lilie i irysy preferują miejsca dobrze nasłonecznione. Z kolei na stronie północnej dobrze sprawdzą się byliny cienia, takie jak fiołki lub konwalie. Byliny ozdobne wykazują dużą tolerancje dla gleby, ale podłoża mało żyzne lub mało przepuszczalne wymagają zastosowania konkretnych gatunków. Na glebach gliniastych sprawdzą się piwonie i narcyzy, na piaszczystych byliny cebulkowe, a w glebie kwaśnej hortensje i wrzosy. Byliny doskonale komponują się z trawami ozdobnymi i paprociami. Na rabatach i skalnikach warto łączyć byliny, które kwitną wiosną z tymi, które kwitną jesienią. W ten sposób będzie można cieszyć się pięknymi kolorami ogrodu niemal przez cały rok! Do popularnych bylin, kwitnących wiosną zaliczamy bergenie, floksy czy goździki. Jesienią natomiast kwitną astry i ziemowity.

Byliny ozdobne pełnią funkcję dekoracyjną, dlatego powinny się znaleźć w miejscach reprezentacyjnych oraz tych, w których często się przebywa. Warto obok siebie umieszczać rośliny o podobnych wymaganiach, co znacznie ułatwi wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. Zasadniczo, wyższe byliny na rabatach należy sadzić z tyłu lub pośrodku. Mieszanie roślin niskich z wysokimi dynamizuje kompozycję roślinną. Byliny ozdobne sadzimy w grupach, co pozwoli zrytmizować strukturę kolorystyczną rabaty. W towarzystwie bylin, które obumierają na zimę warto natomiast posadzić byliny z dekoracyjnymi liśćmi. Warto również zastanowić się nad połączeniami kolorystycznymi. Interesująco wyglądają zarówno warianty wielobarwnych bylin o żywych barwach, jak również stonowane kompozycje pastelowe.