You are currently viewing Jak przygotować ogród na zimę?

Jak przygotować ogród na zimę?

Jesień to czas intensywnych prac w ogrodzie. Nie tylko należy go przygotować do nadejścia zimy, ale to także okres, kiedy można sadzić wiele roślin. Należą do nich rośliny z gołym korzeniem, jak żywopłoty, ale również drzewa i krzewy owocowe oraz kwiaty, takie jak hiacynty czy narcyzy. Przede wszystkim należy jednak zadbać o ogród w taki sposób, by po nadejściu wiosny, mógł się odrodzić w najlepszej formie i cieszyć widokiem pięknych drzew i krzewów ozdobnych.

Zbieranie liści i uzupełnianie braków ściółki

Opadające liście są zmorą wielu miłośników ogrodnictwa. Choć mogą stanowić ściółkę w niektórych miejscach ogrodu, to w zdecydowanej większości trzeba je pozbierać. Zalegające przez całą zimę liście gniją na trawie, co powoduje nieestetyczny efekt wiosną. Można je zagrabić lub ułatwić sobie pracę, stosując dmuchawy. Wszystkie liście zbiera się w kopce, aby łatwo je można było usunąć z ogrodu. Rabaty, które są wyłożone korą, także trzeba przejrzeć i uzupełnić braki w ściółce. Warto pamiętać, że trawniki należy kosić, dopóki rosną, gdyż krótko przycięte, łatwiej przezimują.

Ochrona przed mrozem

Największym wyzwaniem dla roślin zimą jest przetrwanie mrozów. Warto zatem zabezpieczyć je, by zwiększyć ich szanse. Dotyczy to oczywiście roślin wrażliwych na niskie temperatury. Trzeba pamiętać, że roślin nie wolno okrywać folią, bo może przynieść to więcej szkody niż pożytku. Folia nie przepuszcza powietrza, przez co może ułatwiać powstawanie procesów gnilnych. Do okrywania roślin używa się agrowłókniny lub słomy. Zabezpieczenie to powinno być solidnie przymocowane, by wiatr nie zerwał go w czasie większych porywów. Roślinom wymagającym dodatkowej ochrony, warto zostawić pierzynkę z liści lub usypać kopczyk.

Przygotowanie warzywników

Aby ziemia była płodna wiosną i latem, jesienią powinna być odpowiednio przygotowana. Przede wszystkim należy ją głęboko przekopać i usunąć chwasty. Trzeba także użyźnić glebę, przykrywając ją kompostem. Miejsca, gdzie mają rosnąć nowalijki, można przykryć włókniną, aby ziemia nie zmarzła nadmiernie. Warzywnik można także nawieźć, aby był bardziej żyzny.

Zabezpieczenie narzędzi i akcesoriów ogrodowych

Altany, meble, ogrodzenia i inne elementy architektury ogrodowej, które będą zimowały na zewnątrz, należy odpowiednio zabezpieczyć. Elementy drewniane wymagają przeglądu oraz napraw, a czasem także odmalowania czy impregnacji. Podobnie jest w przypadku elementów metalowych. Należy pamiętać, że optymalne rezultaty daje stosowanie farb właściwych dla określonych powierzchni. Meble ogrodowe, jeśli mają zimować na zewnątrz, należy okryć nieprzemakalnym materiałem: plandeką lub grubą folią, by ograniczyć ich ekspozycję na warunki pogodowe. Trzeba też wspomnieć o urządzeniach ogrodowych, takich jak systemy nawadniające czy krany. Woda z nich powinna być spuszczona, a same urządzenia właściwie odłączone.

Tak przygotowany do zimy ogród przetrwa ją bez większych trudności, a latem będzie ponownie cieszył obfitością odradzającego się życia.