You are currently viewing Rodzaje krzewów ozdobnych

Rodzaje krzewów ozdobnych

Krzewy ozdobne cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno w przydomowych ogrodach, jak i w miejskich parkach czy skwerach. Z tego powodu obecnie na rynku znaleźć można setki różnego typu odmian krzewów o pięknym, często intrygującym wyglądzie. Jakie są ich podstawowe rodzaje?

Podstawowe rodzaje krzewów ozdobnych

Krzewy ozdobne dzielimy na wiele różnych sposobów, biorąc pod uwagę konkretne cechy, które je wyróżniają. Skupiając się na warstwie wizualnej, wskazać możemy kilka podstawowych rodzajów, takich jak:

  1. Krzewy kwitnące: to zdecydowanie najpopularniejsza grupa krzewów ozdobnych. Zachwycają one nie tylko pięknym kształtem i liśćmi, ale także bogactwem kwiatów. Rośliny te możemy podzielić na kwitnące wiosną lub latem. Wśród pierwszego typu wymienimy forsycję, migdałek, tawułę, a także znane wszystkim ogrodnikom różaneczniki i azalie. W okresie wakacyjnym kwitną natomiast hortensje, jaśminowce czy róże.
  2. Krzewy zimozielonedzięki nim Twój ogród będzie cieszył oko orzeźwiającą zielenią przez cały rok. Znajdziesz wśród nich zarówno krzewy liściaste (bukszpan, mahonię czy ognik szkarłatny), jak i popularne iglaki (cisy, jałowce, cyprysiki).
  3. Krzewy o ozdobnych owocach: kolor w ogrodzie może pochodzi nie tylko z kwiatów czy liści, ale także z owoców. Krzewy owocujące najczęściej tworzą mnóstwo drobnych owoców o jaskrawych barwach, natychmiast wpadających w oko. Do najpopularniejszych gatunków tego typu zaliczamy pięknotki, ogniki oraz irgi.
  4. Krzewy przeznaczone do cięcia: doskonale znoszą formowanie oraz intensywne skracanie pędów. Wśród tej grupy znajdziemy także krzewy przeznaczone do cięcia, nadające się na żywopłoty. Należą do nich bukszpany, żywotniki, cisy, ligustry czy berberysy.