You are currently viewing Gdzie w ogrodzie najlepiej posadzić drzewa iglaste?

Gdzie w ogrodzie najlepiej posadzić drzewa iglaste?

Drzewa iglaste stanowią nie tylko element dekoracyjny ogrodu. Posiadają również właściwości prozdrowotne i proekologiczne, o których powinno się pamiętać. Do wykorzystania swego potencjału potrzebują one odpowiednich warunków sadowniczych. 

Drzewa iglaste – czym są?

Drzewa iglaste są zaliczane do klasy drzew zwanych nagonasiennymi. Polskie lasy iglaste zajmują 80 procent całej powierzchni leśnej kraju. W głównej mierze można je spotkać na terenach o glebie bielicowej. Wydziela się 3 podtypy lasów iglastych:

  • lasy sosnowo-bagienne (z dominacją mniejszych drzew, występuję też mchy),
  • lasy sosnowe suche (z dominującą sosną zwyczajną),
  • lasy sosnowe świeże (z dominacją borówek i jagód).

Drzewa iglaste – co dają?

Mało kto wie, że takie gatunki iglaków, jak jodła czy świerk posiadają właściwości lecznicze. Przykładowo, z sosny powstaje olejek sosnowy, który dobrze oddziałuje na odporność, wzmacniając przy okazji drogi oddechowe. Z kolei olejek terpentynowy, pochodzący z tej samej rośliny, pomaga w problemach z odkrztuszaniem, a także niezawodny jest przy bólach reumatycznych. Z igliwia i młodych pędów świerku przygotowuje się odwar, który posiada właściwości wykrztuśne, a przechadzki wokół jodeł wpływają pozytywnie na układ nerwowy.

Drzewa iglaste – czego wymagają?

Decyzja o miejscu posadzenia drzewa iglastego w ogrodzie jest wiążąca, dlatego dobrze jest się zastanowić nad konsekwencjami swojego wyboru. Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy:

  • jaka jest maksymalna wielkość, jaką osiąga drzewo,
  • jak dane drzewo wpasowuje się w krajobraz,
  • odległość drzewa od budynku oraz instalacji.

Nie powinno się zapominać o tym, że iglaki potrzebują odpowiedniej gleby. Idealna dla nich jest ta o kwaśnym odczynie. Niektóre gatunki poradzą sobie jednak nawet na piaszczystych podłożach.

Jeżeli będziemy sobie zdawać sprawę z tego, że drzewa iglaste stanowią ważny element – nie tylko mikroklimatu wewnątrz środowiska, ale także pomagają ludzkiemu organizmowi w poprawnym funkcjonowaniu, wtedy powinno się jeszcze raz przemyśleć miejsce ich posadzenia.