You are currently viewing Tuje – rodzaje i pielęgnacja

Tuje – rodzaje i pielęgnacja

Tuje, czyli żywotniki to najpopularniejsze rośliny występujące w praktycznie każdym polskim ogrodzie. Zwykle sadzi się je do tworzenia żywopłotów. Dzięki temu, że są stosunkowo tanie, estetyczne, a przede wszystkim łatwe w uprawie, doskonale nadają się również do ogrodów ozdobnych. Mnogość odmian, kolorów oraz możliwość ich uformowania sprawia, że tuje to bardzo uniwersalne rośliny. Jakie są rodzaje żywotników? W jaki sposób je pielęgnować?

Rodzaje żywotników 

W przyrodzie występuje wiele odmian żywotników. Ich najpopularniejsze rodzaje to tuje zachodnie, olbrzymie lub koreańskie. Do pierwszej grupy zaliczyć można odmiany: „Brabant”, „Columna”, „Smaragd” i „Globosa”. Ta ostatnia ma kulisty kształt. Szybki wzrost oraz intensywny, zielony kolor sprawia, że ten rodzaj tui idealnie nadaje się do ogrodów ozdobnych. Trzy pierwsze odmiany charakteryzuje wysoki, a przy tym wąski kształt. Te rodzaje lepiej sprawdzą się jako żywopłoty. Żywotnik olbrzymi jest jedną z ciekawszych typów tej rośliny. Jej żółtozielone zabarwienie sprawia, że łatwo można ją rozpoznać. To ozdoba każdego ogrodu. Sprzedaż tui koreańskiej, w porównaniu do wcześniej omawianych rodzajów nie jest jednak tak popularna, ale zyskuje na coraz większym zainteresowaniu ze strony zarówno amatorów ogrodnictwa, jak i profesjonalnych ogrodników. Posiada dwukolorowe uprawnienie liścia – z jednej strony zielone, natomiast z drugiej – srebrne. To idealne rozwiązanie dla każdego nowoczesnego ogrodu. 

Jak pielęgnować tuje?

Tuje to rośliny, które nie są zbyt wymagające. O regularne podlewanie należy dbać w przypadku młodych żywotników. Warto wtedy zastosować zasadę rzadko, jednak intensywnie. Świeżo posadzone tuje lepiej jest podlewać sporadycznie, a przy tym obficie. Przed nadejściem zimy warto zadbać o ich częstsze nawadnianie, natomiast w okresach przejściowych konieczne jest odpowiednie nawożenie tui. Co więcej, żywotniki raz na jakiś czas powinny zostać przycięte – zwłaszcza te, które tworzą żywopłot.