You are currently viewing Szmaragd – charakterystyka i pielęgnacja

Szmaragd – charakterystyka i pielęgnacja

Szmaragd to inaczej żywotnik zachodni. Wykorzystywany jest najczęściej do tworzenia żywopłotów. Roślina jest odporna na mróz, jest natomiast wrażliwa na zanieczyszczenie powietrza. Ma za to bardzo dużą tolerancję, jeśli chodzi o gleby. Nie może to być jednak ziemia jałowa, gliniasta, a także piaszczysta. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej rośliny?

Podstawowe informacje o żywotniku zachodnim

Przed zakupem szmaragdu musimy zdecydować, czy chcemy sadzonkę sprzedawaną w doniczkach, czy też w wersji kopanej z gruntu. Prezentowaną roślinę sadzi się od kwietnia do czerwca bądź od sierpnia do września. Odpowiednie stanowisko dla szmaragdu musi być nasłonecznione lub delikatnie zacienione. Gleba powinna być wilgotna i mieć odczyn kwaśny. Ziemia powinna być dobrze oczyszczona z chwastów. Istotne jest to, żeby przed posadzeniem bryłę korzeniową zanurzyć w wodzie na około 10 minut. Sadzonki szmaragdu należy sadzić w odległości 50-80 centymetrów od siebie. Odległość od ogrodzenia musi kształtować się na poziomie 50-60 cm, a głębokość sadzenia nie może przekraczać 50 cm.

Pielęgnacja szmaragdu

W przypadku tej rośliny trzeba dbać o wilgotność gleby. Podlewanie musi być obfite, najlepiej rano i wieczorem. Szmaragd należy podlewać także zimą. Dzięki temu unikniemy wiosennego brązowienia igieł. Żywotnik zachodni nawozi się azotem od wiosny do lipca. Wiosną usuwa się także martwe gałązki. Wrzesień i październik przeznaczony jest na nawozy fosforowe i potasowe. Tuje mają regularny stożkowy pokrój, dlatego nie trzeba ich przycinać. Nie jest to jednak zabronione. W tym przypadku nie należy stosować osłon zabezpieczających przed mrozem. Jednakże profilaktycznie można związać gałązki.