Każdemu, kto pragnie przyozdobić swój ogród, ogrodnik podsunie hortensje. Nic dziwnego – to jeden z najpiękniejszych krzewów. Dodatkowo, nie sprawia wielu problemów w uprawie. Mimo wszystko nasuwają się nam pytania: jak pielęgnować hortensję? Jak podejść do cięcia? W którym miejscu w ogrodzie ją posadzić? Kto zaś miał już okazję hodować te piękne kwiaty zastanawia się, dlaczego jego hortensja nie kwitnie? Dlaczego zmienia kolor lub usycha? Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o hortensji jako ozdobie ogrodu, zapraszamy do lektury tego artykułu.
Jak uprawiać hortensję?
Niestety jeżeli w naszym ogrodzie występują ciężkie gleby, z uprawą hortensji może być ciężko. To samo tyczy się ogrodu mocno zacienionego. Zaznaczmy więc, że hortensje potrzebują przepuszczalnych, wilgotnych i żyznych gleb, a także półcienistego stanowiska. Chociaż duża wilgotność i średnie nasłonecznienie najbardziej jej sprzyjają, nieco więcej słońca dobrze wpłynie na kwitnienie. W czerwcu i lipcu hortensję nawozić należy płynnym rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym (z przewagą nawozów fosforowych i potasowych). Za uwagę odwdzięczy się pięknymi kwiatami. Cenimy ją sobie również dlatego, że kwitnie od końca czerwca aż do pierwszych przymrozków – ale nie musimy się zbyt martwić o nagłe zmiany w pogodzie, ponieważ dosyć dobrze znosi ona mróz. Niemniej warto pamiętać, że kwitnie na pędach zeszłorocznych, więc bardzo ważnym jest, aby chronić je podczas mrozów i być bardzo delikatnym przy obcinaniu. Kiedy będzie zbliżać się jesień, należy ograniczyć podlewanie i przestać ją nawozić – dzięki temu pędy zdrewnieją przed zimą.
Gdzie posadzić hortensję?
Na początku trzeba wziąć pod uwagę wskazówki z poprzedniego akapitu. Chociaż możemy mieć piękną wizję ogrodu, w którym ważnym elementem kompozycji będą hortensje, na nic się one nie zdadzą, jeżeli nie będą chciały kwitnąć. Pamiętajmy więc, że powinniśmy posadzić nasze krzewy na odpowiedniej glebie, w miejscu półcienistym lub ewentualnie słonecznym. Kiedy już spełnimy te warunki, możemy kierować się względami estetycznymi. Ponieważ są to dorodne krzewy o bujnych kwiatach, od razu możemy założyć, że będą grały główną rolę w kompozycji. W związku z tym dobrym tłem będzie dla nich tło jednolite i ciemne. Można rozważyć na przykład drzewa i krzewy iglaste. Niemniej jednak spiszą się one jako główna wizualna atrakcja ogrodu – spokojnie możemy posadzić je w centrum trawnika. Mimo wszystko lepiej nie łączyć ich z innymi krzewami i kwiatami – jako rośliny bardzo dekoracyjne nie potrzebują towarzystwa.