You are currently viewing Wybór sosny do ogrodu. Najpopularniejsze gatunki

Wybór sosny do ogrodu. Najpopularniejsze gatunki

Sosny to drzewa, które królują w polskich ogrodach. Te niezwykłe drzewa występują w wielu odmianach, które charakteryzują się różnym kształtem szyszek i fantazyjnymi koronami. Jednak jedną z cech, która najbardziej decyduje o ich popularności, jest świeży, leśny zapach. 

Sosna pospolita najpopularniejsza w ogrodach

Najbardziej znanym w polskich ogrodach drzewem iglastym jest sosna pospolita. Dzieje się tak pomimo tego, że sosny te mają dość duże wymagania, jeśli chodzi o glebę, która powinna być lekko zakwaszona. Podobnie w przypadku, gdy chodzi o powietrze – lepiej sprawdzi się ona na wsi niż w mieście, gdzie narażona będzie na dużą ilość zanieczyszczeń

Nietypowa sosna bośniacka

Jedną z najbardziej ekscentrycznych odmian ze względu na stożkową i lekko okrągłą rzeźbę korony jest sosna bośniacka. Jest ona odpowiednia do ogrodu, ponieważ rośnie długo i jest niewysoka. Zazwyczaj po dwóch latach nie przekracza 1,5-2 metrów. Ponadto bardzo dobrze znosi niską temperaturę, silne wiatry, zanieczyszczenie powietrza, suszę i niesprzyjające warunki glebowe.

Szlachetna sosna czarna

Sosna czarna, jak wskazuje jej nazwa, przyciąga ze względu na głębszą barwę jej igieł. Podobnie jak inne sosny, dobrze przyjmuje się na różnych glebach, ale także potrzebuje dużej ilości światła. Jest ona odpowiednia zwłaszcza dla sadowników, którzy lubią obserwować intensywny wzrost rośliny, który w jej wypadku następuje w pierwszych 2 latach. 

Urocza sosna wejmutka

Sosna wejmutka, podobnie jak inne jej kuzynki, charakteryzuje się tolerancją na różne warunki glebowe, ale dobrze czuje się wśród światła. Ze względu na swój wygląd może bardziej przypominać krzew. Wiele jej odmian jest raczej karłowata i do tego posiada urokliwą, rozproszoną koronę z dużymi kępami igieł.