Jeszcze dwie, czy trzy dekady temu, niewiele osób przykładało wagę do zastosowania traw ozdobnych w swoich ogrodach. Obecnie jednak nie tylko projektanci ogrodów, ale i ogrodnicy-amatorzy nie wyobrażają sobie aranżacji swojego zielonego azylu bez tych skromnych, ale urokliwych roślin. Co warto wiedzieć o trawach ozdobnych?
Gdzie sprawdzi się trawa ozdobna?
Wszędzie! Trawy ozdobne, jeśli tylko są odpowiednio skomponowane z pozostałymi roślinami w ogrodzie, mogą być wspaniałym wykończeniem ogrodu zarówno formalnego, jak i wiejskiego. Do wyboru jest naprawdę wiele gatunków traw, raczej niewiele osób ma problem, by znaleźć coś dla siebie. Trawy ozdobne osiągają różne rozmiary, inaczej też rozrastają się. Można to wykorzystać przy tworzeniu różnych aranżacji. Gatunki jednokolorowe są wspaniałym tłem dla barwnych roślin, z kolei wielokolorowe odmiany świetnie prezentują się uprawiane w wyeksponowanym miejscu. Wysianie ozdobnej trawy z pewnością ociepli też ogród osób, które niespecjalnie przykładają się do dbania o zieleń. Trawy ozdobne rzadko chorują i rzadko są atakowane przez szkodniki, w dodatku wymagają naprawdę niewiele pielęgnacji. Przed wyborem konkretnego gatunku warto upewnić się, w jakich warunkach rośnie on najlepiej. Bardzo wysokie trawy czasami wymagają stosowania podpórek – upewnijmy się zatem przed ich wysianiem, jak wiele pielęgnacji będą od nas wymagały.
Popularne trawy ozdobne
Wśród różnych gatunków traw ozdobnych dużą popularnością cieszą się między innymi tataraki, które są wspaniałym wykończeniem oczek wodnych i stawów. Na suchych i piaszczystych działkach (lub do „ukrycia” rumowisk skalnych) z pewnością poradzi sobie kostrzewa sina, owies wiecznie zielony czy trzęślica modra. Na bardzo nasłonecznionych działkach przetrwa większość traw ozdobnych, jednak odmiany o żółtych liściach i wyrazistych kolorach wolą rozproszone światło. Jeśli chodzi o miejsca zacienione, warto postawić na rajgras wyniosły, mozgę trzcinowatą, prosownicę rozpierzchłą lub wiechlinę gajową. Dobrze jest upewnić się, czy dany gatunek trawy nie jest gatunkiem ekspansywnym. Jeśli tak, będziemy musieli kontrolować jego rozrastanie się, by nie zdominował innych traw.