You are currently viewing Jak pielęgnować żywopłot?

Jak pielęgnować żywopłot?

Myślę, że dużo się nie pomylę mówiąc, że na każdej działce, terenie wokół domu znajdziemy miejsca, które chcielibyśmy aby były niewidoczne dla osób postronnych. Powody mogą być różne. Jedni chcą stworzyć sobie swoją własną mini idyllę, krainę prywatności, inni szukają sposobu na przesłonięcie części gospodarczej działki, miejsca składowania śmieci w sposób maksymalnie pasujący do otaczającej dom zieleni, natury. Żywopłoty sprawdzą się w każdym z wymienionych powodów budowania stref niewidocznych na danej posesji.

Jakie rodzaje żywopłotów mamy, z czego powinien być idealny żywopłot?

Sposób żywopłotu będzie różnić się w zależności od rodzaju żywopłotu, na który się zdecydujemy. W przypadku żywopłotów podstawowy ich podział obejmuje rozgraniczenie na żywopłot z roślin liściastych oraz żywopłot z odmian iglastych. Jedne i drugie rośliny wymagają naszej uwagi ,aby zapewnić nie tylko doskonałą osłonę przed spojrzeniami obcych, ale również cieszyły oko doskonałym wyglądem.

Biorąc pod uwagę żywopłoty z roślin liściastych doskonałe efekty wizualne osiągniemy decydując się na np.:

  • Ligustr pospolity (łac. Ligustrum vulgare), to jeden z najpopularniejszych gatunków wybieranych na żywopłoty. Raz że jego wymagania uprawowe nie są za wysokie, dobrze znosi wahania temperatur (zima – lato), wadą jest jednak fakt, by go odpowiednio zagęścić należy go regularnie i umiejętnie przycinać w pierwszym okresie wzrostu,
  • Grab pospolity (łac. Carpinus betulus) – ceniony jest za niskie wymagania uprawowe i należy do gatunku roślin mrozoodpornych,
  • Buk pospolity (łac. Fagus sylvatica) – mimo, że wyrasta na duże drzewo można je z powodzeniem formować w żywopłot, występuje w odmianie z zielonymi bądź bordowymi liśćmi co stwarza ciekawe możliwości aranżacji ogrodu,
  • Ognik szkarłatny (łac. Pyracantha coccinea) – to idealna roślina, jeśli nie chcemy zajmować się okresowym przycinaniem żywopłotu – ognika bowiem nie przycina się, jest ozdobą przez cały rok, pięknie kwitnie wiosną, latem cieszy zielenią a jesienią barwnymi owocami.
  • Berberys Thunberga (łac. Berberis thunbergii) – nadaje się na żywopłot formowany oraz nieformowany – w zależności od gustu.

Wśród żywopłotów iglastych na uwagę zasługują takie rośliny jak:

  • Żywotnik zachodni (łac. Thuja occidentalis) – zwłaszcza jego odmiany „Brabant”, czy też „Smaragd”. Różnica między nimi jest dość znaczna, bowiem „Smaragd” przyrasta dość szybko i wymaga regularnego przycinania, „Brabant rośnie wolniej, przez co wymaga mniej zachodu.
  • Cis pospolity (łac. Taxus baccata) zaletą jest z pewnością jego niepowtarzalny urok, a wadą wolny przyrost, idealnie spisze się jako żywopłot w zacienionych miejscach.

Jak dbać o żywopłoty iglaste, a jak o liściaste?

Warunkiem utrzymania żywopłotu czy to iglastego czy z odmian roślin liściastych jest jego regularne strzyżenie (przycinanie), zwłaszcza jeśli chodzi o żywopłoty formowane. Jest jednak pewna zasada, której przestrzeganie gwarantuje piękny przyrost i wygląd. Chodzi o porę przycinania.

W przypadku żywopłotów z krzewów zimozielonych strzyżenie rozpoczynamy zaraz po ustąpieniu zimowych mrozów (okolice końca marca). Gdy wybraliśmy żywopłoty z roślin liściastych, kwitnących (forsycja, tawuła) przycinamy je dopiero po przekwitnięciu, przed wykształceniem się nowych pędów. Żywopłoty iglaste z kolei, które wypuszczają żywicę po skaleczeniu obcinamy zimą. Inne odmiany iglaste jak żywotnik przycinamy na wiosnę, w połowie lata i ostatni raz w sierpniu.