You are currently viewing Jałowiec – gdzie go można posadzić?

Jałowiec – gdzie go można posadzić?

Jałowiec wywodzi się z górskich terytorium Ameryki Północnej. Liczne odmiany tej rośliny cieszą się popularnością w Polsce, głównie z uwagi na niewielkie wymagania oraz oryginalny wygląd. Może on dorastać nawet do 12 metrów wysokości i 2,5 metrów obwodu. Jałowiec doskonale sprawdza się nawet w niewielkich przydomowych ogrodach, ale może być wykorzystany również na zdecydowanie większych przestrzeniach. Krzew nasadzany bywa w formie żywopłotu, w którym prezentuje się wyjątkowo pięknie. Ta roślina sprawdzi się również jako element ogrodów skalnych. Jego przycinanie powinno odbywać się pomiędzy kwietniem a czerwcem – w czasie tych zabiegów nasz jałowiec może z powodzeniem zyskać bardzo ciekawe formy jeśli chodzi o kształt.

Dlaczego jałowiec jest wyjątkowy?

Nasadzenia jałowca możemy dokonać właściwie w każdej części ogrodu i z pewnością nada jej wyjątkowego charakteru. Popularna odmiana Blue Arrow wyróżnia się doskonałą odpornością zarówno na suszę, jak i na niskie temperatury. Istotne będzie jednak miejsce, w którym kupimy nasze krzewy – szkółka drzew, która troszczy się o jakość, wygląd i kondycje swoich roślin przez cały rok z pewnością przekaże nam wyjątkowe okazy. Rozwój tej rośliny jest jeszcze lepszy jeśli zdecydujemy się na wapnowanie podłoża. Warto jednak pamiętać, że jałowce nie lubią być przesadzane, w związku z tym, zanim go posadzimy, warto dokładnie przemyśleć, w jakim miejscu ma on się znaleźć, aby później już nie zmienić zdania.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć, zanim posadzimy jałowca?

Jak wspomnieliśmy, dobrze znosi on nawet bardzo niskie temperatury, jednak naszą ogrodową wersję dobrze jest zabezpieczyć na czas zimy, głównie przed możliwością powstania uszkodzeń w wyniku bardziej gwałtownych opadów czy wiatrów. W tym celu sprawdzi się zarówno obwiązanie sznurkiem, jak i zielona siatka, dzięki czemu skutecznie ochronimy krzew przed grubszą warstwą śniegu, która mogłaby doprowadzić do jego deformacji. Specjaliści ze szkółki drzew z pewnością wskażą nam również odpowiednie działania pielęgnacyjne, które będą korzystne dla wybranej przez nas odmiany.