Krzewy ozdobne to chyba najliczniejsza grupa roślin, które należy chronić przed zimą. Należą do niej wszystkie te gatunki, które pochodzą z cieplejszego klimatu. Warto zabezpieczać także młode krzewy, które dopiero co nabierają odporności. Nie można ukrywać, że przygotowania do zimy powinny zacząć się dużo wcześniej, być może nawet latem.
Niezbędne akcje przed zimą
Jeszcze przed sadzeniem, jeżeli zdecydujemy się na rośliny wrażliwe na chłód, powinniśmy wybrać dla nich odpowiednie miejsca. Osłonięte od wiatru i z optymalnymi warunkami uprawy.
Aby zabezpieczyć młode krzewy ozdobne, właśnie latem powinniśmy unikać stosowania nawozów azotowych, co powinno spowodować, że krzewy, które pochodzą z innego klimatu, wypuszczą zdrewniałe pędy i zakończą wegetację. Dzięki temu same wytworzą ochronę przed mrozami i zimnym wiatrem.
Krzewy ozdobne, które należy dodatkowo chronić zimą:
- budleja Dawida,
- hibiskus,
- klon palmowy,
- niskie krzewiaste odmiany magnolii,
- ligustr jajolistny,
- hortensja ogrodowa,
- róże,
- wrzosy, wrzośce i inne krzewinki z rodziny wrzosowatych,
- oraz wszelkie całoroczne zieleńce.
Jak zabezpieczyć krzewy ozdobne?
Rośliny zimozielone późną jesienią obficie się podlewa, a następnie przykrywa kilkucentymetrową ściółką kory, torfu lub suchych liści. Zasadzone jesienią krzewy ozdobne należy zabezpieczyć usypanymi kopczykami. Natomiast gdy nadejdzie mróz, trzeba je dodatkowo zabezpieczyć słomą lub włókniną.
Gdy rośliny zostaną przesuszone, należy je obficie podlewać już po ustaniu mrozów. O braku odpowiedniego nawodnienia mogą świadczyć skręcone, zwinięte liście, a nawet brązowe plamy.
Zabezpieczenie ogrodu jest koniecznością. Trzeba pamiętać, by okrywać młode krzewy oraz te, które pochodzą z innych stref klimatycznych o łagodniejszej zimie.