Przycinanie roślin to jeden z ważniejszych zabiegów wchodzących w skład całorocznego dbania o ogród. Gdybyśmy tę czynność pomijali, nasze drzewa i krzewy zaczęłyby zbyt gęsto rosnąć, wydawać mniej owoców, a nawet mogłyby zacząć chorować. Każde przycinanie jest jednak ingerencją w naturę, dlatego warto najpierw dowiedzieć się jak i kiedy należy to robić.
Cięcie krzewów ozdobnych
Zdecydowana większość krzewów ozdobnych wymaga regularnego przycinania. Są one korzystne dla rośliny, jednak termin przeprowadzenia takiego zabiegu powinien być dostosowany do danego gatunku. Musimy przede wszystkim wiedzieć, że istnieją różne rodzaje cięć, jakie wykonujemy w ciągu roku. Pierwszym z nich są tak zwane cięcia sanitarne. Mają one za zadanie poprawę kondycji i utrzymanie dobrego zdrowia danego krzewu. Zazwyczaj ten rodzaj przycinania stosujemy wczesną wiosną. Dlaczego? Kiedy rośliny nie mają jeszcze pierwszych liści, łatwiej jest nam dostrzec wszelkie uszkodzone, złamane czy osłabione pędy, które mogłyby stać się źródłem infekcji. Wycinamy je, aby krzew mógł w ich miejsce wypuścić nowe, zdrowe pędy, które pięknie zakwitną.
Wiosną lepiej widać także przekrój danego krzewu, dlatego warto wtedy wykonać również cięcie prześwietlające. Polega ono na wycinaniu wszelkich pędów krzyżujących się, skierowanych ku środkowi rośliny bądź po prostu cienkich i słabych. Choć mogłoby się wydawać, że im mniej pędów, tym mniej liści i kwiatów, może być zupełnie odwrotnie. Wycinając część z nich, dostarczymy pozostałym pędom więcej światła, a to pozwoli im zakwitnąć w okazały sposób.
Kolejny rodzaj cięć to cięcia formujące. Jak sama nazwa wskazuje, zabiegi takie pozwalają nam uformować roślinę, nadać jej konkretny kształt i wygląd. W tym przypadku musimy zwrócić uwagę na okres i rodzaj kwitnienia danego krzewu. Te, które kwitną latem na jednorocznych pędach, przycinamy również wczesną wiosną. W okolicach marca i kwietnia, kiedy temperatura w dzień nie będzie już spadać poniżej zera, warto zatem zwrócić szczególną uwagę między innymi na takie krzewy jak perukowiec, hortensja, budleja Davida, krzewuszka, lawenda wąskolistna, róża czy tawuła japońska. Te krzewy, które z kolei kwitną wiosną, należy przycinać latem – tuż po przekwitnieniu. Do tej grupy krzewów ozdobnych należą między innymi forsycje, żylistki, jaśminowce, lilaki, migdałki czy karagany – te krzewy podcinamy na początku lata, zazwyczaj w czerwcu. Warto też pamiętać, że oprócz odpowiedniej pory roku, na przycinanie krzewów musimy też wybrać dobry dzień i pogodę – nie powinno być ani deszczowo, ani upalnie. Najlepsza będzie sucha, lecz lekko pochmurna pogoda.
Oczywiście oprócz powyżej opisanych, są także krzewy, które należy podcinać częściej niż raz do roku, ale też takie, których nie należy podcinać w ogóle, lub ograniczyć ten zabieg do niezbędnego minimum. O każdym takim gatunku najlepiej dowiadywać się jednak bezpośrednio w Szkółce Roślin Ozdobnych, gdzie doświadczeni ogrodnicy podpowiedzą nam, kiedy i jak często podcinać daną roślinę.