You are currently viewing Kiedy najlepiej sadzić sadzonki krzewów ozdobnych?

Kiedy najlepiej sadzić sadzonki krzewów ozdobnych?

Sadzenie roślin ozdobnych to często wyczekiwany przez ogrodników okres. Mogą oni oddać się pracy w ogrodzie, ale także projektowaniu przestrzeni do relaksu oraz wypoczynku. Jednak należy pamiętać o zachowaniu kilku zasad związanych z uprawianiem ogrodu i indywidualnych potrzebach poszczególnych gatunków roślin, aby ogród objawił się w swoim pełnym pięknie.

Najlepsze pory do sadzenia roślin ozdobnych 

Za najkorzystniejszy okres sadzenia roślin ozdobnych uznawane są pory, które charakteryzują się umiarkowaną temperaturą, czyli wiosna i jesień. Budowaniu systemów korzeniowych sprzyja także charakterystyczna dla nich ilość opadów. Natomiast posadzenie ozdobnych krzewów i drzewek wczesną jesienią (np. w okolicach września) zapewni im to, że zdążą się one ukorzenić jeszcze przed nadejściem zimy. Ostatecznie jest to jednak w dużej mierze zależne od gatunku rośliny.

Indywidualne potrzeby roślin

Wiosną można z powodzeniem sadzić rośliny, które są odporne na niesprzyjające warunki, w szczególności susze, które mogą się pojawiać w okolicach lata. Nie powinno się wówczas umieszczać w glebie nasion roślin, które mają tendencję do słabego ukorzeniania się. Wiosna jest doskonałą porą sadzenia różaneczników, magnolii oraz piwonii, które wymagają nieco wyższej temperatury. Z kolei rośliny takie jak wrzos, róża oraz jarzębina pięknie zakwitną, gdy zostaną umieszczone w ziemi wczesną jesienią. 

Miejsce posadzenia rośliny względem nasłonecznienia

Nie mniej ważny jest wybór miejsc, gdzie powinny zostać posadzone rośliny ozdobne. W zależności od koloru ich ulistnienia należy wybrać miejsce dające odpowiednie nasłonecznienie. Jeśli chodzi o krzewy i drzewka charakteryzujące się liśćmi w czerwonym kolorze, mogą one być eksponowane na pełne słońce. Inna zasada dotyczy roślin mających liście w odcieniach zieleni i żółci. Aby zapewnić im odpowiedni rozwój i wzrost, należy osłaniać je przed zbyt silnym południowym słońcem.