Tuja, czyli żywotnik to roślina iglasta z rodziny cyprysowatych. Na świecie występuje pięć gatunków tui, z których większość wykorzystywana jest jako rośliny ozdobne. Wyróżnia je charakterystyczny, żywiczny zapach. W Polsce uprawiane są tuje zachodnie, olbrzymie oraz pośrednie. Jedną z najpopularniejszych odmian żywotnika zachodniego jest tuja Smaragd o pokroju kolumnowym. Tuja zachodnia to nie tylko drzewo ozdobne, ale również roślina lecznicza, wchodząca w skład olejków eterycznych i leków ziołowych. Sprawdźmy, jak sadzić i pielęgnować tuję szmaragdową?
Jak sadzić tuję szmaragdową?
Tuja to jedna z najpopularniejszych roślin w przydomowych ogrodach. Najczęściej wykorzystywana jest do tworzenia dekoracyjnych żywopłotów. Żywotnik Smaragd osiąga 2-3 metry wysokości, a roczne przyrosty wynoszą około 20-30 centymetrów. Jest wytrzymały na mróz, ale wrażliwy na zanieczyszczone powietrze i zasolone podłoże. Sadzonki tui sprzedawane są w doniczkach lub w wersji kopanej z gruntu. Drzewka doniczkowe sadzimy od kwietnia do czerwca lub od sierpnia do września. To najlepszy czas dla ich pełnej aklimatyzacji. Najlepiej wybrać dla nich stanowisko nasłonecznione lub lekko zacienione z wilgotną glebą o kwaśnym odczynie pH. Tuje charakteryzują się dużą tolerancją na glebę, ale nie może być ona jałowa, piaszczysta czy gliniasta. Przed rozpoczęciem sadzenia, ziemię oczyszczamy z chwastów, obficie podlewamy i wysypujemy korą. Przed posadzeniem bryłę korzeniową należy na 10 minut zanurzyć w wodzie. Poszczególne tuje sadzimy w odstępach 50-80 cm od siebie oraz w około 50-60 cm oddaleniu od ogrodzenia. Sadzonkę umieszczamy w dole o średnicy około 50 cm i głębokości 30-50 cm. Zasadniczo, dołek musi być dwa razy większy niż wysokość bryły korzeniowej. Na dnie dołka warto umieścić ziemię wymieszaną z naturalnym nawozem – kompostem lub obornikiem.
Jak pielęgnować tuję szmaragdową?
Pielęgnacja żywotnika szmaragdowego nie jest skomplikowana. Tuja Smaragd posiada płytki system korzeniowy, dlatego należy ją przede wszystkim regularnie podlewać. Podlewanie nie musi być codzienne, ale musi być obfite. Tuje podlewamy rano lub wieczorem. Rośliny tego gatunku muszą być podlewane także zimą w celu zapobieżenia brązowienia igieł w okresie wiosennym. Najważniejszą zasadą pielęgnacyjną jest troska o utrzymanie prawidłowej wilgotności podłoża. Tuje nawozimy nawozami azotowymi od początku wiosny do końca lipca. We wrześniu i październiku tuje nawozimy nawozami potasowymi i fosforowymi. Tuje można przesadzać nawet w dojrzałym wieku. Charakteryzują się regularnym, stożkowym pokrojem i z tego względu nie trzeba ich formować, choć oczywiście zabieg przycinania jest dopuszczalny. Pamiętajmy jedynie, aby nie przycinać młodych drzewek. U dojrzałych okazów wraz z nadejściem wiosny można przyciąć wierzchołki i przyrosty do około 50% ich długości. Przy okazji warto także pozbyć się obumarłych gałązek. Na początku lata można ponownie skrócić przyrosty, tym razem o około 1/3 długości. Tuja szmaragdowa nie wymaga stosowania osłon zabezpieczających przed mrozem, ale warto profilaktycznie związać jej gałązki, aby nie odkształciły się pod ciężarem śniegu. Pamiętajmy, że niewłaściwa pielęgnacja może przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych i zamierania pędów.