Witamy na blogu 

pielegnacja zywoplotu

Myślę, że dużo się nie pomylę mówiąc, że na każdej działce, terenie wokół domu znajdziemy miejsca, które chcielibyśmy aby były niewidoczne dla osób postronnych. Powody mogą być różne. Jedni chcą stworzyć sobie swoją własną mini idyllę, krainę prywatności, inni szukają sposobu na przesłonięcie części gospodarczej działki, miejsca składowania śmieci w sposób maksymalnie pasujący do otaczającej dom zieleni, natury. Żywopłoty sprawdzą się w każdym z wymienionych powodów budowania stref niewidocznych na danej posesji.

Krzewy ozdobne

Drzewka i krzewy ozdobne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród szerokiego grona klientów. Trend ten nasila się szczególnie wiosną, kiedy to wiele osób planuje posadzić nowe rośliny na okres letni w swoim ogrodzie. Tuje, byliny, a także inne krzewy ozdobne znajdują szerokie zastosowanie zarówno na przydomowych działkach, jak i przestrzeniach miejskich. Chcecie dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do dalszej lektury.

szkółka drzew

Szkółki drzew zajmują się rozmnażaniem i uprawą w początkowym okresie życia sadzonek drzew, krzewów i innych roślin wieloletnich. Wiele szkółek specjalizuje się w konkretnych typach roślin, dlatego często mówi się o szkółkach leśnych, sadowniczych czy szkółkach roślin ozdobnych. Jednak producenci sadzonek, którzy działają na rynku polskim i zagranicznym od lat, często nie ograniczają się do jednego czy dwóch typów roślin i oferują swoim klientom o wiele większy wybór.

trawa

Jeszcze dwie, czy trzy dekady temu, niewiele osób przykładało wagę do zastosowania traw ozdobnych w swoich ogrodach. Obecnie jednak nie tylko projektanci ogrodów, ale i ogrodnicy-amatorzy nie wyobrażają sobie aranżacji swojego zielonego azylu bez tych skromnych, ale urokliwych roślin. Co warto wiedzieć o trawach ozdobnych?

 

Sadzenie roślin ozdobnych to często wyczekiwany przez ogrodników okres. Mogą oni oddać się pracy w ogrodzie, ale także projektowaniu przestrzeni do relaksu oraz wypoczynku. Jednak należy pamiętać o zachowaniu kilku zasad związanych z uprawianiem ogrodu i indywidualnych potrzebach poszczególnych gatunków roślin, aby ogród objawił się w swoim pełnym pięknie.

krzewy ozdobne

Krzewy ozdobne to chyba najliczniejsza grupa roślin, które należy chronić przed zimą. Należą do niej wszystkie te gatunki, które pochodzą z cieplejszego klimatu. Warto zabezpieczać także młode krzewy, które dopiero co nabierają odporności. Nie można ukrywać, że przygotowania do zimy powinny zacząć się dużo wcześniej, być może nawet latem.

żywotnik

Szmaragd to inaczej żywotnik zachodni. Wykorzystywany jest najczęściej do tworzenia żywopłotów. Roślina jest odporna na mróz, jest natomiast wrażliwa na zanieczyszczenie powietrza. Ma za to bardzo dużą tolerancję, jeśli chodzi o gleby. Nie może to być jednak ziemia jałowa, gliniasta, a także piaszczysta. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej rośliny?

zywoplot

Większości osób zależy na tym, aby skutecznie odgrodzić się od sąsiada i uniknąć wścibskich spojrzeń z zewnątrz. Co prawda zwykły płot może spełnić to zadanie, lecz nie zawsze wygląda estetycznie i nie komponuje się z roślinnością w ogrodzie. Dobrym rozwiązanie będzie posadzenie żywopłotu, który idealnie pasuje do każdego podwórka i przy tym wygląda o wiele lepiej. Przed podjęciem decyzji należy wybrać rośliny, z jakiego żywopłot ma być zrobiony.

projekt zieleni

Tereny zieleni to obszary otwarte, które są świadomie komponowane w strefach zurbanizowanych. Pełnią bardzo ważną funkcję w kształtowaniu przestrzeni miejskiej i są publicznie dostępne dla mieszkańców. Pozytywnie wpływają na odbiór estetyczny, stanowią strefę rekreacyjną i chronią środowisko naturalne. Do miejskich terenów zielonych zaliczamy przede wszystkim parki, lasy komunalne, ogrody, zieleń szlaków komunikacyjnych oraz zieleńce, czyli zwarte obszary zielone w centrum zabudowy miejskiej. Zieleńce pełnią funkcję dekoracyjną i najważniejszą rolę odgrywa w nich struktura roślin ozdobnych.

byliny ozdobne

Byliny ozdobne to popularna nazwa roślin wieloletnich, zimującymi w gruncie. Żyją dłużej niż dwa lata i wielokrotnie kwitną. Ze względu na sposób zimowania, byliny dzielimy na kryptofity, hemikryptofity i chamefity. Kryptofity obumierają zimą, a wiosną z organów przetrwalnikowych wyrastają młode pędy. Pąki hemikryptofitów ochraniane są w okresie zimowym przez różyczkę liściową. Natomiast chamefity zimują pod śniegiem i warstwą ściółki. Byliny ozdobne dobrze sobie radzą w trudnych warunkach atmosferycznych i są jednymi z najpopularniejszych roślin ozdobnych, stosowanych w ogrodnictwie.